krótka historia komunizmu

Murgraht

krótka historia komunizmu komentarze

Anonimowy

coś z chronologią nie tak. chyba że to taki dowcip, że "potem" to tak naprawdę "przedtem"

Paskudny Stary Dżon

Za każdym razem, kiedy ktoś znowu próbuje socjalizmu z ludzką twarzą, wychodzi mu zupełnie inna część ciała.

ogrodniczek

To zupełnie tak jak chrześcijaństwo. Jezus: "no i z grubsza chodzi o to, żebyście się wzajemnie miłowali, dzielili tym co macie i stanowczo *nie* zarzynali się wzajemnie". Wszyscy na przestrzeni dziejów: "A więc mówisz Jezus, że mam zarzynać wszystkich wokół w twoje imię i zabierać to co mają? I mam budować potem duże, kapiące złotem domy i mówić, że to twoje? Dobrze cię zrozumiałem?"

Anonimowy

*Authoritarian nationalists bringing up Stalin against social democrats*

Anonimowy

Dobrze zrozumiano tylko świat wciąż nie jest gotowy. Komunizm jest jak Zbawiciel i Budda. Prawdziwy jeszcze nie nadszedł :-D

Anonimowy

komunizm sprawdzą się tylko na papierze

Marsen50

K O M U N I Z M P O T R Z E B U J E N A S T Ę P N E J P R Ó B Y.

Anonimowy

@Marsen50 byłeś kiedyś może w Chinach? albo chociaż słyszałeś/czytałeś o tym państwie? okazuje się ojacietoniemożebyćprawda, że Chiny to łolabogajezu panśtwo komunistyczne, szokinformacjastulecia

Anonimowy

A na koniec i tak źle cie zrozumieją...

Anonimowy

Średnio ciekawa ciekawostka XD. Castro na początku był przeciwko komunizmowi.

Vladi

Komuniści, anarchiści, socjaliści, etc. myślą że znaleźli receptę na stworzenie raju na ziemi. Nie ufaj kuźwa żadnym izmom które chcą ci sprzedać raj na ziemi w zamian za twoją wolność bo zamiast Utopi będziecie mieć dystopię.

Uległy piesek

@vladi Jeśli komunizm i socjalizm jest lewicą, to anarchizm zalicza się do prawicy. Używając podzialu dwuosiowego anarchizm jest przeciwieństwem komunizmu, jeśli chodzi o wolność jednostki.

kulujulu

@Vladi @Uległy piesek Wolność jednostki nijak ma się do podziału na osi lewica - prawica. Istnieją ustroje wolnościowe zarówno lewicowe, jak i prawicowe. Anarchizm ekonomicznie znajduje się zazwyczaj po lewej lub w centrum osi, jako że w anarchii można utrzymywać własność osobistą, ale nie da się utrzymać własności prywatnej. Osobista jest tym czego używasz regularnie (ubrania, samochód, dom, ew. warsztat jeżeli pracujesz samemu), prywatna to taka, którą posiadasz mimo tego, że osobiście jej nie używasz (fabryka w której zarabiasz na dobrach wyprodukowanych przez pracowników, restauracja w której kogoś zatrudniasz). Niemożliwe jest utrzymanie własności prywatnej w anarchii, ponieważ do tego potrzebne jest państwo i jego aparat przymusu w postaci policji i sądów. Bez tego twoja własność prywatna zostałaby przejęta przez innych ludzi, no chyba, że sam zacząłbyś stosować wobec innych aparat przymusu. Tylko, że jeżeli ustanowiłbyś na swoim terenie prywatnym jakiś aparat przymusu działający według ustalonego przez ciebie prawa, stworzyłbyś nic innego jak państwo - rzecz nie mająca prawa bytu w anarchii. Innymi słowy, anarchizm nie może znajdować się po prawej strony osi, bo nie może istnieć państwo, czyli też własność prywatna.

Vladi

@Uległy piesek Podział na lewicę i prawicę współcześnie służy tylko jako podział na plemiona które się wspólnie nienawidzą. Ja długo myślałem nad tym czy jestem lewicowcem czy prawicowcem ale po jakimś czasie zrozumiałem że obie strony zaliczają wszystko co dobre do swojej strony a co złe to do przeciwnej. Nie ma to sensu. Ja znam swoje pryncypia i ich się trzymam, jestem za wolnością jednostki, wolnym rynkiem i rządami prawa, cała reszta mnie nie interesuje. Co mnie denerwuje to różne izmy w które ludzie nadal wierzą mimo tego że nie mają szans powodzenia w rzeczywistości.

MaDs93

@Vladi "Only a sith deals in absolutes." - Obi Wan Kenobi, 19 BBY. A co przez to chcę powiedzieć, ze wolny rynek może też działać na szkodę. Jak np. w Polsce gdzie napływ zagranicznego kapitału, nieporównywalnie większego zagraża nie tylko naszej gospodarce. I tutaj mógłby się przydać lekki interwencjonizm ze strony państwa. Bo bez tego to tak jakby stanąć z nożem do zawodów strzeleckich.

Vladi

@MaDs93 Lepsza firma zagraniczna która dobrze działa niż firma która szwankuje ale jest Polska? Czasem żeby rozwinąć gospodarkę potrzeba trochę konkurencji a interwencjonizm państwa rodzi tylko korupcję.

MaDs93

@Vladi A scyzoryka nie można użyć do odkręceni śrubki. Narzędzie to narzędzie i trzeba wiedzieć gdzie i po co można je zastosować.

Anonimowy

''Komuniści są jak krokodyle, które kiedy otwierają paszcze, nie wiemy – uśmiechają się, czy chcą nas pożreć.''

Azon_PL

Zwyczajnie socjalizm, który się udał nie nazywa się komunizmem.

Plebs85

Socjalizm głównie opiera się na chciejstwie a nie logice. Zawsze jest jakaś utopia z nowym konstruktem społecznym. Zawsze są też jakieś grupy z którymi trzeba walczyć - eliminować. W końcu jak rzeczywistość weryfikuje odrealnienie poglądów socjalistycznych to na kogoś trzeba zrzucić winę. Raz są to mniejszości narodowe (narodowy-socjalizm), raz prywaciarze czy burżuazja (komuchy) i dochodzi do terroru. J***ć socjalistów!! Równość prawa dla wszystkich! Wolny rynek sam zdecyduje co jest ludziom potrzebne a nie jakiś polityk czy urzędnik.

menenke

@Johny Cartman Boję się, że takie zdjęcie źle by zrozumiano ;)

Plebs85

@TataSeby W sumie racja. Kilka całkiem mądrych głów określiło socjalizm, religią XXw.

Anonimowy

Źle zrobione. Tak naprawdę powinno być ,,użyto cię jako przykrywki dla czyiś złych czynów"

Murgraht

@VacoRussianKing "źle zrozumiano komunizm" to często padające słowo jego sympatyków na pytania o zbrodnie i masowe mordy jakie dokonywali ludzie wprowadzający komunizm na danym terenie.

Liber

Anon, @Murgraht Eckhm, zakładam że to była ironia.

Pssst ...
Przeglądaj Kwejka po
tysiąckroć wygodniej
w nowej aplikacji

Pobierz i sprawdź

wróć do kwejka

Widzimy, że
masz iPhona
ale czym jest
twój iphone bez
nowej appki kwejka?

Pobierz i sprawdź

wróć do kwejka

zobacz opinie o nowej apce kwejka:

Ta apka odmieniła moje życie!
~ Leszek z Torunia
Dzięki nowej aplikacji Kwejka nie muszę już czytać etykiety Domestosa na kiblu
~ Janusz z Tulczyna
Hehe, śmieszny kot
~ Jakub z Sosnowca

Pobierz i sprawdź

wróć do kwejka
Pssst ...
Przeglądaj Kwejka po
tysiąckroć wygodniej
w nowej aplikacji

Pobierz i sprawdź

wróć do kwejka
0.031853914260864