Ryż to jeden z najważniejszych źródeł węglowodanów w naszej diecie. Można powiedzieć, że jest bardzo uniwersalnym zbożem, ponieważ szykując potrawy możemy używać całych ziaren, płatków czy mąki. Bogaty jest w witaminę E, B1, B2, PP i potas. Jest źródłem lekkostrawnych węglowodanów, przy dość niskiej zawartości białka i tłuszczu. Każdy z nas z pewnością pamięta czasy jak niestrawności leczyło się kleikiem ryżowym albo potrawką z kurczaka z rozgotowanym ryżem.
W sklepach znajdziemy wiele rodzajów ryżu:
- biały jest najbardziej popularny, ale jednocześnie najmniej wartościową odmianą ryżu. Wynika to z procesu obróbki, usunięcia z ziarna wierzchnich warstw. Biały ryż jest łagodny w smaku i pasuje do wielu potraw. Czas przygotowania to ok. 15-20 minut
- ryż brązowy, zwany także naturalnym pozbawiony jest tylko niejadalnej łuski znajdującej się wokół ziarna. Dzięki temu zawiera znacznie więcej składników odżywczych niż ryż biały. Ma dość specyficzny smak i zapach i nadaje się raczej do wytrawnych potraw. Czas przygotowania jest znacznie dłuższy, bowiem aż 30-35 minut.
- ryż parboiled – powstaje w procesie termicznym, poddawany jest działaniu pary wodnej pod wysokim ciśnieniem. Dzięki procesowi w ziarnach zostają witaminy i składniki odżywcze. Odmiana ta charakteryzuje się sypkością ugotowanych ziaren – nigdy się nie kleją. Czas przygotowania to ok. 15 minut.
- ryż basmati – ziarenka są bardziej podłużne i mają ciekawy aromat. Po ugotowaniu ziarna są dość sypkie i napęczniałe. Pasuje idealnie do dań mięsnych, ale na słodko również zdaje egzamin. Czas przygotowania to ok. 10-15 minut.
- ryż arborio to ryż krótkoziarnisty. Jego kształt jest bardziej okrągły niż w innych odmianach a po ugotowaniu robi się kleisty. Kto jadł tradycyjne risotto to na pewno zna tą odmianę ryżu.
- ryż jaśminowy – jego charakterystyczną cechą jest odmienny kwiatowy zapach. Z wyglądu przypomina ryż biały czy basmati. Ze względu na zapach nie każdemu będzie on odpowiadał. Warto wypróbować go w potrawach na słodko.
- ryż czarny – bogaty w przeciwutleniacze i witaminę E. Jego charakterystyczny wygląd i lekko orzechowy smak sprawia, że potrawy nabierają charakteru. Pasuje idealnie do mięsa, często jest wykorzystywany do potrawy zwanej paella. Tak jak ryż brązowy wymaga długiego gotowania – 35-40 minut.
- ryż czerwony ma średniej wielkości ziarenka, słodkawy smak i orzechowy aromat. Pasuje do wytrawnych potraw, głównie z mięsem, ale również wegetariańskich.
- ryż dziki – ma długie i cienkie ziarenka o intensywnym zbożowym zapachu. Jest składnikiem wielu egzotycznych potraw.
Ryż ma bardzo dużo zalet i jest świetnym źródłem energii. Dobrze jednak pamiętać o tym, że istotą zdrowego odżywiania jest różnorodność produktów. Monodiety bywają dobrym rozwiązaniem w szczególnych przypadkach, jednak jest to środek doraźny, stosowany tymczasowo. Jeśli natomiast chcemy zapewnić sobie zdrowie i estetyczny wygląd warto uzupełniać dietę także o inne źródła energii.