username
Liber
konto od: 11 miesięcy temu
posty: 0 / na głównej: 0
komentarze: 653 / na głównej: 1
obserwuje: 0 / obserwowany przez: 0

Użytkownik nie zamieścił jeszcze żadnego kwejka

Liber

Przede wszystkim należy patrzeć na efekty, dalej na programy. K15 i .N nie sposób ocenić co do efektów, bo nie rządziły. Porównanie SLD-PSL z PiS i PO-PSL będzie bezcelowe, bo SLD rządziło jak byliśmy poza UE. Co do liczb, to PO-PSL miało niższe dziury budżetowe niż PiS, a rządziły w czasie kryzysu w UE. Inną porównywalną kwestią jest poziom oprocentowania obligacji. PO w ostatnim kwartale swoich rządów, sprzed wyborów prezydenckich (to ma znaczenie, gdyż program polityka rządzącego ma wpływ na ocenę gospodarki) dobiła do ok 2-2,5%, podczas gdy PiS obecnie musi płacić po 3,6%, co oznacza że nasze obecnie zaciągane długi są prawie dwukrotnie droższe niż miało to miejsce 2 lata temu (styczeń 2015 - 2%). W porównaniu do rządów PO-PSL, obecne podatki są wyższe, z racji podatku bankowego i możliwego handlowego, a teraz zapowiada się konieczność ściągnięcia pieniędzy od stoczni i portów na rewitalizację rzek. Ok 30 mld przez 15 lat. Przejdźmy do tych którzy nie rządzą: Kukiz i Korwin są de facto przeciwnikami UE, a politycy którym sprzyjają, doprowadzili do tego że WB wychodzi z Unii i tym samym nasze produkty sprzedawane tam, jak i ich tu, będą przy twardym Brexicie objęte cłami. W imię tzw. wolności, bez otwartych granic dla ludzi, towarów i usług, będzie trzeba stworzyć nowe urzędy, a towary oclić, więc te będą u nas droższe. Nasze prawo i prawo naszych sąsiadów nie byłoby jednolite co do jakości, więc nasze firmy musiałyby się starać o wejście do każdego z tych krajów oddzielnie. Trzeba też pamiętać, że wciąż ponosimy koszty braku Unii Energetycznej (różne ceny za gaz), czy fiskalnej (wymiana walut i ryzyko walutowe to de facto podatki). ITd. itp. - w skrócie mówią o obniżaniu podatków, ale koszty odejścia umów międzynarodowych przykryłyby te teoretyczne zyski. Zresztą wystarczy spojrzeć na porównanie Polski i Ukrainy. Rosja ma podatek liniowy, a ich gospodarka jest marna w porównaniu do ich potencjału (PKB obecnie podobnej wartości co Hiszpanii, przy silniejszym rublu co Włoch), mając takie zasoby naturalne. Pozostaje do oceny lewica i Nowoczesna. W teorii lewica będzie dawać socjal i podwyższać podatki, a .N obniżać podatki i zadłużenie (zapowiedź braku deficytu podczas lat prosperity), ale w praktyce w przeszłości było przy podobnych zapowiedziach dokładnie odwrotnie: to SLD obniżało podatki (CIT), a PO podwyższało (VAT - choć na spółkę z PiS obniżyli PIT i wykasowali 3. próg). Ja stawiam na .N, bo jeśli pójdą drogą PO, to powinni mieć przynajmniej podobne osiągnięcia, a są większą od PO szansą na obniżenie podatków (kibicuję liniowemu VATowi)

Liber

@michu1945 Bo teraz są i wyższe podatki, i wyższe dziury budżetowe, i wyższe oprocentowanie obligacji (kosztu długu), a złotówka słabsza (co rzutuje na cenę ropy). A do tego niższe ratingi, które wpływają także na ratingi polskich firm i kosztów ich zadłużenia.

Liber

@Lord Hagen Nawet jakbyś wrzucił, to ze swoich i swojej woli. Obecna ekipa robi bajzel z kasą państwa wbrw woli podatników. Bo mówili, ze podatki obniżą, a kasa na ich obietnice będzie. Tymczasem podatki podwyższyli, ale kasy i tak nie ma przez co trzeba podwyższać deficyt.

Liber

Każdy nowy twór polityczny, który wchodzi między dwa bloki dostaje bonus na początku swojego nieukonstytuowanego jeszcze istnienia. Przejrzyj początki PJN, Gowina, Europy+, PD - ten sam schemat. Ludzie chcą "czegoś" między PO a PiS lub między PO, a SLD, albo typowych liberałów. Później bywa różnie. PO to byli całkiem rozsądni ludzie, bo bronią ich wyniki: zatrudnienie, wzrost płacy najmniej zarabiających w porównaniu do inflacji, obniżanie kosztów obligacji, czy zwiększanie ilości miejsc w placówkach edukacyjnych na poziomie przedszkolnym i wcześniejszym to ich niewątpliwe sukcesy. Ich główną porażką jest ilość przepisów podatkowych. I to rozwiązuje liniowy VAT, który automatycznie odciąża sądy, wyklucza różne interpretacje przepisów vatowskich, a także zmniejsza czas zajmowania się tymi problemami. III RP w porównaniu do tych którzy wybrali całkowicie odmienną drogę, a mieli podobny start, czyli Ukraina, wypada więcej niż pozytywnie.

Liber

@cien8 To jest obecny news, przynajmniej dla mnie: http://olsztyn.onet.pl/stocznie-i-porty-sfinansuja-odbudowe-drog-wodnych-senator-po-ostrzega/0zhrqsk

Liber

Co więcej uważam, że samo to, że partie o większym poparciu muszą łączyć róznych ludzi, to i nic lepszego co będzie miało szansę na władzę nie będzie. Wystarczy popatrzeć po innych krajach - nie widać jakichś realnie o wiele lepszych partii (poza kilkoma wyjątkami).

Liber

Ale zdajesz sobie sprawę, że konstytucja to najważniejsza ustawa i jej łamanie tworzy bezład prawny? Ergo jest to ważniejsze od de facto wszystkiego.

Liber

@zbigniew nowak Właśnie tak PiS Cię wkręca: kto przeciw nim protestuje, zaraz jest otrzymuje serie wyzwisk. Nie zauważyłeś, że de facto nie można już przeciw nim protestiwać, żeby nie być obrażanym?

Liber

@korinogaro Pamiętam, że podważali cel protestów, a nie cały czas napieprzali w ludzi. Pamiętasz żeby Tusk nazwał protestujących komunistami i złodziejami? PO nie złamała konstytucji - PO napisała (jak wiele innych partii) ustawę, która w części została zakwestoinowna przez TK. PiS, inaczej niż PO, NIE UZNAŁ wyokru TK, a teraz zrobił to sam "nowy" Trybunał, przez co wykluczył się z obiegu, bo skoro sam nie musi wykonywać własnych wyroków, to nikt nie musi. A jeśli władza nie chce wykonywać wyroków TK, to konstytucji nie ma. I jeśli PiS będzie chciał, to po prostu zadłuży kraj ponad progi ostrożnościowe (60%) i nikt nic z tym nie zrobi. UE to m.in. Polska. Nauczmy się, że to nie jest bieganie do kogoś, tylko wymuszanie na rządzących przestrzegania zasad. Tak, UE powinna zrobić wszystko, by na PiS wymusić działanie zgodne z traktatami. Działanie ponadnarodowe jest właśnie najbardziej pożądanym ze wszystkich możliwych. M.in. PO TO Polska weszła do UE, żeby ograniczyć władze krajowe i nie pozwolić im na łamanie prawa. Dlatego każdy kto ma o to pretensje do opozycji jest ignorantem w kwestiach politycznych.

Liber

Kiedyś niby podział był taki: PO/PSL - kolesie z drugiego, trzeciego rzędu będą kręcić lody, ten pierwszy nie będzie się wpieprzał, międzynarodowo spokój, ale nie będzie świrowania ze wszystkim i o wszystko. PiS - nie będą nic kręcić, ale międzynarodowo i w kraju rządzą ludzie którzy się napili czegoś dziwnego i będą jazdy. Tyle, że teraz wychodzi, że ci co mieli nie kręcić, kręcą jeszcze mocniej, a szaleństwo akurat jest w pełni jak się spodziewano.

Pssst ...
Przeglądaj Kwejka po
tysiąckroć wygodniej
w nowej aplikacji

Pobierz i sprawdź

wróć do kwejka

Widzimy, że
masz iPhona
ale czym jest
twój iphone bez
nowej appki kwejka?

Pobierz i sprawdź

wróć do kwejka

zobacz opinie o nowej apce kwejka:

Ta apka odmieniła moje życie!
~ Leszek z Torunia
Dzięki nowej aplikacji Kwejka nie muszę już czytać etykiety Domestosa na kiblu
~ Janusz z Tulczyna
Hehe, śmieszny kot
~ Jakub z Sosnowca

Pobierz i sprawdź

wróć do kwejka
Pssst ...
Przeglądaj Kwejka po
tysiąckroć wygodniej
w nowej aplikacji

Pobierz i sprawdź

wróć do kwejka
0.023756980895996